[Przejdź do treści]
Muzeum Miejskie  -  Wystawy
Data Nazwa wystawy Temat wystawy Czas trawania Galeria Komisarz wystawy Ikona informacji
07-12-2016 Bliżej sakrum, bliżej człowieka
Wystawa prezentuje zabytki rzeźby i malarstwa sakralnego, jakie znalazły się w zbiorach zabrzańskiego Muzeum (wcześniej SHM Hindenburg). Pośród nielicznych obiektów dawnej sztuki snycerskiej, takich jak np. rzeźby z Grupy Ukrzyżowania – „Maria” i „Św.Jan” czy „Św. Małgorzata”, pochodzących z prowincjonalnych warsztatów, zwraca uwagę – klasą wykonania i walorem precyzyjnej snycerki – figura św. Jana Nepomucena. Autor rzeźby – Jan Solski (zw. też Jan Mass) to wybitny rzeźbiarz 1.połowy XVIII w., działający w Bytomiu, ale i w Małopolsce. Ciekawym obiektem dawnego malarstwa sakralnego (sztuki cechowej) jest „Biczowanie Chrystusa”
z XVII w. ( zapewne fragment Drogi Krzyżowej ), a także „Koronacja Matki Boskiej” z ok.1800 roku. Na wystawie znajdą się też fragmenty wyposażenia drewnianego kościółka św.Andrzeja (drzwi, skarbona) i jego makieta z lat międzywojennych,
a także odlewy Królewskiej Pruskiej Odlewni w Gliwicach („Ostatnia Wieczerza” L.Poscha oraz „Złożenie do grobu” )witraże, krucyfiksy i In.


7.12.2016-29.01.2017 mgr Jadwiga Pawlas-Kos Ikona informacji
01-12-2016 Szopki krakowskie z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa
Tradycja tworzenia szopek krakowskich narodziła się w Krakowie w XIX wieku. Zwyczaj przedstawiania narodzin Chrystusa wywodzi się z kultu żłóbka betlejemskiego. Pierwszym, który przedstawił misterium narodzin Syna Bożego w formie żywego teatru był Święty Franciszek z Asyżu. Do Krakowa zwyczaj ten dotarł za sprawą zakonu franciszkanów w XIII wieku. Z czasem widowiska teatralne stały się widowiskami kukiełkowymi, wystawianymi przez żaków, a z biegiem czasu ukształtował się kanon szopki krakowskiej jako konstrukcji symetrycznej, wielowieżowej i wielopiętrowej z centralnie umiejscowioną wnęką na kukiełki

Ekspozycję wzbogacą zbiory Muzeum Miejskiego w Zabrzu opisujące tradycje i zwyczaje świątecznego stołu.
1.12.2016-29.01.2016 Dorota Kuder Ikona informacji
24-11-2016 60-lecie Grupy 18 - Obsydian
Wystawa z okazji 60-LECIA GRUPY 18 - OBSYDIAN „CZŁOWIEK, PRZESTRZEŃ, CZAS”, współorganizowana wraz z Centrum Edukacji Twórczej, działającym przy Ogniskiu Pracy Pozaszkolnej nr 4 w Zabrzu. Wernisaż zaplanowano na 24 listopada 2016 r. o godz. 17.00 w Galerii Muzeum Miejskiego w Zabrzu Café Silesia.
24.11.2016-29.11.2016 mgr Iwa Kruczkowska-Król Ikona informacji
14-10-2016 Bieguny - na początku był rysunek
„Bieguny – na początku był rysunek” to wspólny projekt zrealizowany przez artystów tworzących Zakład Rysunku w Instytucie Sztuki w Cieszy­nie. Zarówno dla jego uczest­ników, jak i dla zaproszonych gości, stał się „poligonem” na polu doświadczeń idei i praktyki artystycznej związanej z rysunkiem, grafiką, fotografią jak i witrażem. Idea Biegunów, jako mój au­torski projekt, zaistniała po raz pierwszy w 2009 roku, towarzy­sząc festiwalowi Ars-Grafia. (...) Współpracując z parą artystów wypracowywaliśmy wtedy wspólną „biegunowość” deklaracji i postaw. Ujawniała się ona w każdej kolejnej wystawie jako zapis dialogu osobowości i jego reprezentacja; ukazywała tym samym reagujące ze sobą treści. (...) Najnowsza jego odsło­na jest świadomą jego kontynuacją, w zwielokrotnionej ilością uczestników formie. To seria sześciu zrealizowanych lub bę­dących w realizacji wystaw, budowanych przez jej uczestni­ków na zasadzie partnerstwa a nie konfrontacji, na szukaniu wspólnej, biegunowej strategii, której dojrzałym owocem jest jej prezentacja.

Krzysztof Kula, kurator wystaw
14.10.2016-20.11.2016 prof. Krzysztof Kula Ikona informacji
01-01-2016 Ażeby zapewnić zdrowie duchowi... Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" w zbiorach Muzeum Miejskiego
Zapraszamy do siedziby naszego muzeum przy ul. Powstańców Śląskich 3 na nową wystawę, która została zrealizowana w ramach cyklicznych prezentacji kolekcji tematycznych w zasobach Muzeum Miejskiego w Zabrzu. Jej powstanie jest także związane z przygotowaniami do stworzenia Muzeum Zabrzańskiego Sportu, w którym prezentowane będą dzieje ruchu sportowego i klubów sportowych w Zabrzu od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych.
Ekspozycja ta to zaledwie wycinek z przebogatej historii założonego we Lwowie w 1867 roku Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Prezentowane są tu eksponaty w postaci fotografii, pamiątek zjazdowych czy różnego rodzaju odznak i medali pamiątkowych ukazujących, jak ciekawym zjawiskiem społecznym i politycznym była działalność - skupionych w gniazdach sportowców. Na wystawie przedstawione zostaną takie zagadnienia jak powstanie i rozwój pierwszych gniazd, rozwój idei sportu sokolego na Górnym Śląsku i udział sportowców zrzeszonych w Towarzystwie, w życiu społecznym, politycznym narodowym tego regionu. Wiele miejsca oczywiście poświęcono wątkom zabrzańskim, przedstawiając wszystkie działające na obszarze obecnego miasta gniazda.



16.09.2016-16.11.2016 mgr Damian Halmer Ikona informacji
31-01-2016 Gianni Turella. Kolor nieujarzmiony
Muzeum Miejskiego w Zabrzu zaprasza na wystawę malarstwa włoskiego artysty Gianni Turella pt. „Gianni Turella. Kolor nieujarzmiony”.
Autor prac jest artystą o wyrazistej twórczej osobowości; czysty mocny kolor i śmiały spontaniczny gest wyznaczają dynamikę i ekspresję jego obrazów.
Jego prace głoszą afirmację i pochwałę życia – w różnych jego przejawach: od drobnych przyjemności po wysublimowaną radość i szczęście tworzenia
i przeżywania sztuki.

Zapraszamy do naszej galerii , by stanąć przed obrazami artysty i poddać się ich magii.
Do zwiedzania wystawy serdecznie zapraszamy
od 4 września do 3 października 2016 r.
Godziny otwarcia:
Galerii Café Silesia
ul. 3 Maja 6
41-800 Zabrze

Facebook: Muzeum Miejskie w Zabrzu/Galeria Sztuki Café Silesia
www.muzeum-miejskie-zabrze.pl
4.09.2016-3.10.2016 mgr Jadwiga Pawlas-Kos Ikona informacji
09-06-2016 W stronę Schulza
Wystawa „W STRONĘ SCHULZA”, poświęcona jest twórczości Brunona Schulza oraz artystów dla których dzieło tego wybitnego pisarza, malarza, rysownika i grafika było inspiracją. Celem ekspozycji będzie wprowadzenie uczestników w świat fantazji tego wybitnego artysty, a także peregrynacja do świata sztuki, w której udział biorą najwybitniejsi polscy artyści. Autorzy wystawy z Fundacji Republika Marzeń starają się przedstawić tu fenomen jednego z najwybitniejszych i najciekawszych artystów XX wieku. Ekspozycja pokazywana była już z powodzeniem w wielu prestiżowych galeriach i muzeach w Polsce, m.in. Muzeum Narodowym w Krakowie i Gdańsku, a także za granicą. Wystawa otwierała też Rok Polski w Tel Awiwie.
9.06.2016-24.08.2016 Ikona informacji
02-06-2016 Zabrze na mapach z kolekcji Muzeum Miejskiego
Na wystawie prezentowane są plany miasta oraz różnorodne mapy, w tym fizyczne, gospodarcze i polityczne, na których znajduje się Zabrze od XVIII do połowy XX wieku. Zapraszamy do siedziby muzeum przy ul. Powstańców Śląskich 3
Wystawę będzie można zwiedzać do końca wakacji.
2.06.2016-27.08.2016 mgr Piotr Hanatyszyn Ikona informacji
01-01-2016 WIDEOFRESKI Lecha Majewskiego
W Galerii Muzeum Miejskiego Café Silesia prezentowana będzie wystawa „WIDEOFRESKI LECHA MAJEWSKIEGO”. Sztuka, dzieło Lecha Majewskiego jest świadectwem imponującej rozległości zainteresowań artystycznych; jest twórcą wszechstronnym, wypowiadającym się za pomocą rozmaitych mediów.Malarz, reżyser filmowy o światowej renomie (należy do członków Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej), reżyser teatralny i operowy, autor sztuki wideo, a także poeta, prozaik, eseista, kompozytor. Swobodnie przekracza granice między filmem, malarstwem (nazywany jest „malarzem ekranu”) i wideoartem. Czerpie inspiracje ze sztuki dawnych mistrzów, jednocześnie wciąż poszukując nowych, awangardowych środków wyrazu.
7.04.2016 - mgr Jadwiga Pawlas-Kos Ikona informacji
16-01-2016 Siła zabrzańskiej reklamy
Pierwsze zainteresowania Muzeum Miejskiego w Zabrzu związane z gromadzeniem różnego rodzaju przedmiotów, dotyczących szeroko pojętej reklamy zabrzańskich zakładów produkcyjnych, handlowych i usługowych wiążą się z początkiem lat 90. minionego stulecia. Wówczas to przygotowana została wystawa („Sztuka i perswazja w dawnej reklamie”, 1994 r.) która swym zasięgiem znacznie wychodziła poza realia zabrzańskie. Wystawa ta stała się niejako impulsem do naukowego myślenia o potrzebie dokumentowania i opracowywania poszczególnych grup przedmiotów materialnych, świadczących o stanie zabrzańskiej branży handlowej i usługowej na przestrzeni dziejów.

Największą liczbę zgromadzonych do tej pory przedmiotów stanowią te pochodzące z okresu od lat 90. XIX wieku, do lat 40. wieku XX. Mniej licznie reprezentowany w zbiorach jest okres po roku 1945.

Aktualnie muzeum stara się prowadzić politykę równomiernego pozyskiwania zbiorów, zarówno niezbyt często pojawiających się na rynku przedmiotów powstałych w okresie do mniej więcej lat 70. XX wieku, jak i wartościowych przykładów związanych z zabrzańską reklamą powstałą po okresie transformacji gospodarczej w Polsce (lata 90. XX w.).

Najwięcej tego typu przedmiotów pozyskanych zostało do Działu Kultury. W chwili obecnej kolekcja liczy 248 pozycji.
Wystawa prezentowana jest w siedzibie muzeum przy ul. Powstań Śląskich 3
16.04.2016 - mgr Urszula Wieczorek Ikona informacji
05-02-2016 Artystyczny pejzaż miasta I
„Artystyczny pejzaż miasta I” - wystawa prac nauczycieli przedmiotów artystycznych zabrzańskich szkół plastycznych
Wystawa jest jednym z elementów obchodów Jubileuszu 20-lecia zabrzańskich szkół plastycznych – Liceum Sztuk Plastycznych, Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych, Liceum Profilowane, Liceum Plastyczne Przez okres 20 lat pracowało tu 50 artystów z czego 45 przyjęło zaproszenie do udziału w wystawie. Wielu spośród nich to znane postaci w świecie artystycznym, profesorowie i wykładowcy uczelni artystycznych. Uczestnicy wystawy są reprezentantami różnych dziedzin sztuki, bo też w różnych specjalnościach szkoły te kształcą. A zatem znaleźć tu będzie można: projekty architektoniczne, grafikę, fotografię, malarstwo, rysunek, rzeźbę, instalacje, niezwykłe bogactwo technik, idei, warsztatu.
mgr Lech Poeche Ikona informacji
01-01-2016 Miejsca, cienie, znaki – topografia pamięci. Śląskie malarstwo naiwne
Wystawa prezentuje sztukę kilku wybitnych śląskich malarzy nurtu nieelitarnego: „mistrzów małych ojczyzn” – Ewalda Gawlika, Pawła Wróbla i Waldemara Pieczki, a także słynnego wizjonera Erwina Sówki. Twórczość jest tu ekspresją, emanacją osobowości, stąd jej indywidualny wyraz i niepowtarzalność. Jest to malarstwo o świecie sobie najbliższym, o krajobrazach, w które wpisały się historie osobiste autorów i historia lokalnej społeczności. O tym, co tworzy odrębność śląskiej ziemi, o jej przeszłości, ludziach, obyczajach; przegląda się tu cała specyfika kulturowa regionu.
Dziś te obrazy przywodzą nostalgię; kierują myśl ku „śląskiej dawności”, czasowi niemożliwemu do odzyskania. Paweł Wróbel z Szopienic – autor setek obrazów (tworzących barwny, rozgadany fresk z życia śląskiej, przykopalnianej osady), staje się kronikarzem odchodzącego świata tradycyjnej kultury górniczej. Ewald Gawlik – mieszkaniec Giszowca, podejmuje wielką, rozpisaną na dziesiątki płócien malarską narrację o tym „skansenie kultury szczęśliwej”. Czyni to z autentycznym poczuciem misji, czuje się depozytariuszem lokalnej pamięci, utrwalającym ginący świat jakby w imieniu zbiorowości.
Obrazy Erwina Sówki, najwybitniejszego ze śląskich naiwistów, o przebogatej fantastycznej wizji i wielkiej plastycznej urodzie, nasycone niejasną symboliką, zdają się powstawać dzięki jakimś tajemniczym doznaniom duchowym.
styczeń - marzec mgr Jadwiga Pawlas-Kos Ikona informacji